Past Idaho State Teams
2002
Stu Welton
Kent Harris 
Mike Stears 
Alan Olmstead
Charles Woodruff
Cole Riggers - Junior
Zach Reynolds - Sub Junior 
James Faulkner - Veteran 
Charles Randle - Sr. Veteran 
Ladies Team
Jodeen Jordan 
Cindy Riggs 
Sue Brayman
Janice Baumgartner
Dawn Barnard


2005
Stuart Welton
Alan Olmstead 
Ted Schlecht 
Mike Stears 
Lyle Bayley
Charles Randle - Sr. Veteran 
Walt Dittman - Veteran 
Jayson Wood - Junior
Grant Williams Sub Junior
Ladies Team 
Sue Brayman 
Marlys Wilson 
Cindy Riggs 
Jennifer Oertli
Deborah McKenzie

2003
Stu Welton
Mike Stears
Jim Maughan Sr. 
Alan Olmstead 
Ted Schlecht
Cole Riggers - Junior
Brandon Bigford - Sub Junior Ronald Miller - Veteran Charles Randle - Sr.Veteran 
Ladies Team
Marilys Wilson 
Diane Westerberg 
Cindy Riggs 
Tracy Arvas
Janice Baumgartner

.
2004
Stu Welton
Jim Maughan Sr. 
Alan Olmstead 
Mike Stears
Kent Harris
Brandon Bigford - Junior 
Jayson Woods - Sub Junior 
Hal Smurthewaite - Veteran 
Charles Randle - Sr. Veteran 
Ladies Team
Cindy Riggs 
Sue Brayman 
Marlys Wilson 
Diane Westerberg 
Karen Kuck

Contact Us
<--Return to previous page
2006
Alan Olmstead
Mike Stears
Jim Maughan Sr. 
Charles Woodruff 
Walter Storey
Brandon Bigford - Junior 
Grant Williams - Sub Junior 
James Ripley - Veteran
Robert Thomason - Sr. Veteran
Ladies Team 
Sue Brayman 
Marlys Wilson
Desiree Dursteller 
Deborah McKenzie 
Janice Baumgartner


2007
Stu Welton
Mike Stears 
Charles Woodruff 
Jim Maughan Sr. 
Ted Schlecht
Ray Cullinane - Veteran 
Neil Shaw - Sr. Veteran 
Conner Storey - Junior
Grant Williams - Sub Junior
Ladies Team 
Desiree Dursteler 
Sue Brayman 
Esther Stapleton
 Diane Westerberg 
Zella Corder

2008
Stu Welton
Alan Olmstead 
Steven Taylor
 Charlie Woodruff 
Ted Schlecht
Jim Maughan - Veteran 
Robert Murphey - Sr. Veteran 
Grant Williams - Junior 
Garrett Williams - Sub Junior 
Ladies Team
Esther Stapleton 
Desiree Dursteler 
Sue Brayman 
Jennifer Oertli 
Zella Corder

2009
Stu Welton
Mike Stears 
Steven Taylor 
Ted Schlecht 
Randy Corder
Grant Williams - Junior 
Garrett Williams - Sub Junior Jim Fultz - Veteran
Gail Jones - Sr.Veteran
Ladies Team 
Desiree Dursteler 
Esther Stapleton 
Jennifer Oertli 
Sue Braymon 
Lahoma Dupuis

2010
Mike Stears
Stu Welton 
Randy Corder 
Steven Taylor 
Shawn Cahoon
Grant Williams - Junior 
Phillip Barrus - Sub Junior 
Jim Maughan - Veteran
Del McDaniel - Sr. Veteran
Ladies Team 
Lahoma Dupuis 
Shannon Olsen 
Hayden Oertli 
Tina Schmidt 
Desiree Dursteler

2011
Mike Stears
Stu Welton
Shawn Cahoon
Grant Williams
Jeramie Oertli
Jim Fultz-Veteran
Abe Wilso-Sr. Veteran 
Brady Rinaldi-Junior
Phillip Barrus-Sub Junior
Ladies Team
Esther Stapleton
Jennifer Oertli
Hayden Oertli
Desiree Dursteler
Angela Pitman

Double click here to add text.
2012
Stuart Welton
​Grant Williams
Jim Fultz
Mike Miller
Daniel Thompson
Thor Fin Kelson-Veteran
Charlie Woodruff-Sr Veteran
Phillip Barrus-Junior
Maddie Beard-Sub Junior
Ladies Team
Esther Stapleton
Lahoma Hooft
Shannon Olsen
Janet Merrill
Dawn Barnard


2013
Stuart Welton
Grant Williams
Spud Storey
Daniel Thompson
Jim Fultz
Phillip Barrus-Junior
Maddie Ann Stanger-SubJunior
​Mike Rinard-Veteran
Del McDaniel- Sr. Veteran 
Ladies Team
Esther Stapleton
Jennifer Oertli
Shannon Olsen
Dawn Barnard
Bambi Baker

 2014
Stuart Welton
Grant Williiams
Dick Goodson
Daniel Thompson
Mike Rinard
Gale Akers-Veteran
Del McDaniel-Sr. Veteran
no entry-Junior
Katy Olsen-SubJunior
Ladies Team
Krys George
Shannon Olsen
Dawn Barnard
Barbara Camps
Debbie Kirkland

2015
Stuart Welton
Grant Williams
Mike Rinard
Scott Abo
Spud Storey
Katy Olsen-Junior
no entry-SubJunior
Gale Akers-Vet
Ray Cullinane-Sr. Veteran
Ladies Team
Shannon Olsen
Dawn Barnard
Barbara Camps
Janice Baumgartner
Cheyenne Barnard
2016
Robert Clement
Grant Williams
Spud Storey
Scott Abo
Wayne McCulley
no entry-Junior
no entry-SubJunior
Mike Rinard-Veteran
Lonny Jelinek-Sr. Veteran
Ladies Team
Lahoma Turner
Cheyenne Barnard
Bambi Baker
Debbie Kirkland
Barbara Camps